free glitter text and family website at FamilyLobby.com

Monday 10 December 2012

Contoh RPH B. Malaysia Prasekolah



Kelas                                  :  Prasekolah Bestari
Tarikh                                  :  21 Mei 2012
Masa                                   :  9.00 pagi – 9.40 pagi
Bilangan Murid                    :  25 orang
Tunjang Utama                    :  Bahasa Malaysia
Tajuk/Tema                          :  Kenderaan Darat
Standard  Kandungan        :          (2.1.Berinteraksi dengan mesra.)
Standard Pembelajaran       :         (2.1.4.Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila).
Kesepaduan  Tunjang          :        
(BM3.5.1) Membatangkan (mengeja sambil membaca) dua suku kata untuk menjadi  perkataan.
(BM3.5.4) Membatangkan tiga suku kata terbuka untuk menjadi perkataan (contoh: kereta)
(BM3.5.5) Membatangkan suku kata tertutup untuk menjadi perkataan (contoh: dan)
(BM 4.2.6)  Menyalin perkataan dengan  cara yang betul.
 (ST4.2.1)  Membilang objek 1-10
 (ST4.2.3)  Memadan bilangan objek dengan simbol nombor 1-10
 (KTI 2.4.5)  Membuat pergerakan bebas mengikut muzik.
Objektif   Pembelajaran       : Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1)    Menyatakan dan mengeja kenderaan darat dengan betul.
2)    Membilang dan mengetahui bilangan kenderaan darat yang dipelajari.
3)    Mengetahui tayar sesuatu kenderaan darat dengan betul.
4)    Menyanyikan lagu ‘Bapaku Pulang dari Kota’ mengikut irama yang betul.
Pengetahuan sedia ada  :  Murid biasa melihat kenderaan- kenderaan darat di   
            persekitaran mereka.
Kemahiran Berfikir (KBKK) :  Membuat ramalan , menyenaraikan
Penerapan Nilai                  :  Yakin , bersyukur, bekerjasama.
Bahan Bantu Mengajar       : Perisian komputer-tema kenderaan darat, carta lagu,
                                                Lembaran kerja, Kad perkataan bahan rekaan dan
Bahan  maujud.

Langkah /Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
Sumber/ Catatan

Set Induksi
(5 Minit)

Aktiviti kelas

Bunyi Kenderaan

-Guru menunjukkan gambar kenderaan dan murid membuat bunyi kenderaan darat seperti motosikal, kereta, lori, bas dan beca.

Radio
Rakaman bunyi
     
     Langkah 1
(10 Minit)

Aktiviti Kelas

Ejaan

-    Guru menunjukkan  gambar
 kenderaan darat  sambil murid
 menamakannya.

-Murid menyebut dan mengeja nama kenderaan darat tersebut.

-Bersoaljawab dengan murid
  tentang kepentingan
  kenderaan darat.

Kesepaduan:,
PFK

BBM:
Gambar,kad perkataan, replika kenderaan darat.

Langkah 2
(10 Minit)

Aktiviti Kelas

Pengiraan
(soalan pada slaid komputer)

-Murid menyatakan  bilangan kenderaan  yang dipelajari hari 
 ini.

-Murid menyatakan  bilangan tayar pada  kenderaan darat
 yang telah dipelajari.

Kesepaduan:
Awal Matematik

KBKK:
Menyenaraikan

Langkah 3
( 10 Minit)

Aktiviti
Individu

Penilaian

-Guru mengedarkan  lembaran kerja  kepada murid.

-Mengisi tempat kosong perkataan  kenderaan darat
 yang betul dan mewarnakannya.

KBKK:
Banding-beza

BBM:
Lembaran kerja

Penutup
(5 Minit)

Nyanyian

“Bapaku Pulang Dari Kota”

-Murid menyanyikan  lagu “Bapaku Pulang  Dari Kota “  dengan bimbingan   guru.

-Murid menyanyikan  lagu sambil membuat  pergerakan.
MI: Kecerdasan Pertuturan, Kecerdasan Interpersonal

Kesepaduan: Kreativiti dan Estetika
 Ini bukanlah yang terbaik tapi bolehlah dijadikan contoh dan panduan...

No comments:

Post a Comment